اخبار

 • تسنیم گزارش می‌دهد

  کارت سوخت گرفتار سیاسی‌کاری/سجادی حرف‌های گذشته را پس گرفت؟

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران که پیشتر از حامیان جدی استفاده از کارت سوخت بود، حال استفاده از کارت سوخت را با وجود تاکید نهادهایی مانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت کشورو مرکز پژوهش های مجلس، امری زائد دانسته است.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته، یک فوریت لایحه اصلاحیه قانون بودجه 95 به تصویب مجلس رسید که از مهم‌ترین بخش‌های این لایحه درخواست حذف بند «ح» تبصره 14 درباره الزام دولت به حفظ کارت سوخت و عرضه مجدد بنزین دو نرخی  است. در این زمینه وزیر نفت تاکنون اقدامات فراوانی را برای حذف کارایی کارت هوشمند سوخت در سیستم عرضه بنزین از طریق آن، انجام داده است. تلاش برای از بین بردن کارایی کارت سوخت تنها به وزیر نفت منتهی نشده است و برخی از مسئولین وزارت نفت نیز زنگنه را در طرح حذف کارت سوخت همراهی می‌کنند.

  سید ناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اظهار نظری عجیب سیاست حفظ سامانه هوشمند سوخت بنزین را حرکت زائدی دانسته که جزء تحمیل بار مالی بر دولت تاثیری در جامعه نداشته است. اینگونه نظرات در مورد کارت سوخت از سوی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حالی مطرح شده است که وی در تاریخ 10 تیرماه 92 درباره مجموعه دستاوردهای پیاده کردن سامانه هوشمند سوخت گفته بود: «اگر بخواهیم به صورت مختصر بگوییم دستاوردهای اجرای این طرح ملی عبارت است از: ایجاد فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، سامان‌دهی حمل و نقل عمومی، ایجاد یک بانک به‌‎روز از اطلاعات خودرو و موتور سیکلت، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی، جلوگیری از قاچاق بنزین، ایجاد ابزار لازم برای مدیریت توزیع و مصرف سوخت، آماده کردن افکار عمومی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به‌صورت مرحله‌ای، ارتقاء سطح فناوری در حوزه اطلاعات و ارتباطات در کشور (کارت هوشمند الکترونیکی) و از همه مهم‌تر صرفه‌جویی که در مصرف و واردات سوخت حاصل شد».

  سجادی همچنین  اجرای سامانه هوشمند سوخت در سال‌های اخیر را باعث کنترل رشد مصرف  فرآورده‌های نفتی ، کاهش مصرف بنزین و نفت‌گاز دانسته است، به طوری که اذعان داشته است تا کنون میلیاردها دلار از بابت کاهش واردات بنزین و نفت‌گاز صرفه‌جویی ارزی صورت گرفته است.

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در تایید کارایی کارت سوخت اعلام کرده بود که استفاده از کارت سوخت تا پایان سال ١٣٩١ حدود ٦