اخبار

 • برنامه بانک مرکزی برای درآمدهای حاصل از تسعیر ارز

  اقتصاد > اقتصاد کلان - ایرنا نوشت:قائم مقام بانک مرکزی گفت: درآمد حاصل از تسعیر ارز و انتشار اوراق بهادار اسلامی که در لایحه اصلاحیه بودجه 95 پیش بینی شده است، صرف پرداخت بدهی دولت و افزایش سرمایه بانک ها می شود.

   لایحه اصلاح قانون بودجه 1395 کل کشور به تازگی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است؛ در تبصره 35 آن به دولت اجازه داده می شود حداکثر به میزان 450 هزار میلیارد ریال ماطلبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از بانک ها را برای تسویه مطالبات بانک ها از دولت و افزایش سرمایه دولت در بانک های دولتی صرف کند به نحوی که اجرای آن منجر به افزایش پایه پولی نشود.

  همچنین در تبصره 36 این لایحه به دولت اجازه داده می شود تا معادل 400 هزار میلیارد ریال از بدهی های خود را از جمله به بانک ها و پیمانکاران، اوراق مالی اسلامی منتشر و از طریق واگذاری آن به طلبکاران مزبور تمام و یا بخشی از بدهی های خود را تسویه کند.

  اکبر کمیجانی که در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با خبرنگاران سخن می گفت، تاکید کرد: این دو تبصره در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی مکمل برنامه اصلاح نظام بانکی کشور خواهد بود.

  وی خاطرنشان ساخت: برنامه دولت برای اصلاح نظام بانکی برای کاهش دارایی های غیرجاری بانک ها، افزایش سرمایه بانک ها، بهبود نسبت کفایت سرمایه، ساماندهی بیشتر موسسه های اعتباری غیرمجاز و ساماندهی بدهی های دولت تدوین شده و هدف از آن ایجاد بستر برای تامین منابع مالی نظام بانکی با هدف افزایش تولید و بهبود شرایط سرمایه گذاری است.

  قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد: 450 هزار میلیارد ریالی که در تبصره 35 لایحه اصلاح قانون بودجه 95 از محل منابع حساب مازاد خالص دارایی های خارجی دیده شده است، صرف بازپرداخت بدهی دولت به بانک ها و افزایش سرمایه دولت در بانک های دولتی می شود.

  وی افزود: البته بانک مرکزی برای افزایش سرمایه بانک های غیردولتی نیز هماهنگی هایی با این بخش داشته است.

  کمیجانی اظهار داشت: تبصره 36 این لایحه به انتشار اوراق بهادار اسلامی اختصاص دارد که یکی از پیش نیازهای اصلاح نظام بانکی کشور است و اگر تصویب شود، 400 هزار میلیارد ریال منابع در اختیار دولت قرار می دهد که از این طریق می تواند بدهی خود را به نظام بانکی، پیمانکاران و طلبکاران ساماندهی کند.

  قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم پایبندی خود را به انضباط پولی و مالی اثبات کرده است، افزود: انتظار می رود با این اقدامات منابع بیشتری از بانک ها در اختیار بخش تولید قرار گیرد.

  وی به اقدام بانک مرکزی برای تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: آمار دو ماهه نخست امسال نشان می دهد که 66.3 درصد تسهیلات بانکی صرف تامین سرمایه در گردش بانک ها شده است.

  برنامه بانک مرکزی برای حل مشکل سپرده گذاران ثامن الحجج

  کمیجانی درباره اینکه آیا بانک مرکزی قصد دارد خط اعتباری ویژه در اختیار بانک پارسیان قرار دهد تا این بانک مشکل سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج را حل کند، گفت: بانک مرکزی در جایی که لازم باشد از همه بانک هایی که دچار کمبود نقدینگی می شوند، حمایت می کند البته بانک پارسیان تاکنون به طور عمده از منابع خود موسسه ثامن الحجج برای پرداخت مطالبات مردم استفاده کرده است.

  وی تاکید کرد که در مواقعی که لازم باشد حمایت بانک مرکزی هم پیش بینی خواهد شد.

  کمیجانی در پاسخ به پرسشی درباره تخلف برخی بانک ها از نرخ سودهای مصوب تسهیلات بانکی نیز گفت: اغلب بانک ها بر اساس مقررات عمل می کنند و ممکن است در برخی شعبات هنوز توجه لازم در این خصوص صورت نگرفته باشد اما نظارت بانک مرکزی مداوم است و بسته به تخلفات، با آن برخورد می شود.

  کمیجانی درباره بنگاه داری بانک ها نیز گفت: در قانون رفع موانع تولید، بانک ها نه تنها مجاز به بنگاه داری نیستند بلکه باید در مدت سه سال آن را کاهش دهند که اکنون بانک ها در این مسیر حرکت می کنند.